Dell Unity XT 380 | استوریج یکپارچه سازمانی
Dell Unity XT 380 یک آرایه ذخیرهسازی یکپارچه برای محیطهای فناوری اطلاعات سازمانی است. این سیستم معماری یکپارچهای برای ذخیرهسازی بلوکی، فایلی و VMware vVols ارائه میدهد و بهصورت همزمان از پروتکلهای بومی NAS، iSCSI و Fibre Channel پشتیبانی میکند. معماری آن بر پایه دو پردازنده ذخیرهسازی فعال (Dual‑Active) و اتصال پشتیبان SAS با سرعت 12 Gb/s است.
خانواده Dell Unity XT شامل مدلهای هیبریدی و تمامفلش است. مدل Unity XT 380 از نوع هیبریدی (HFA) و مدل Unity XT 380F نسخه تمامفلش (AFA) این خانواده است. این دو پیکربندی برای نیازهای متفاوت ظرفیت، عملکرد و نوع بار کاری طراحی شدهاند.
قدرت پردازش و حافظه سیستم
Dell Unity XT 380 از دو پردازنده Intel استفاده میکند که در مجموع 12 هسته پردازشی را با فرکانس 1.7 GHz برای هر آرایه فراهم میکنند. حافظه سیستم برای هر آرایه 128 GB است.
در پیکربندی هیبریدی Unity XT 380، قابلیت FAST Cache میتواند تا 800 GB برای هر آرایه فراهم کند. ظرفیت کل کش نیز تا 928 GB است. این مقادیر مربوط به آرایههای هیبریدی هستند.
مقیاسپذیری و ظرفیت ذخیرهسازی
Dell Unity XT 380 در پیکربندی پایه حداقل به 6 درایو SSD یا 10 درایو HDD نیاز دارد و حداکثر از 500 درایو پشتیبانی میکند. حداکثر ظرفیت خام آن 2.4 PB است و با توجه به اندازه درایوهای قابلعرضه در زمان خرید تغییر میکند.
این سیستم از حداکثر 20 استخر ذخیرهسازی و 1,000 عدد LUN برای هر آرایه پشتیبانی میکند. حداکثر اندازه هر LUN برابر 256 TB است. همچنین امکان ایجاد حداکثر 1,000 فایلسیستم با اندازه حداکثر 256 TB برای هر فایلسیستم و نگهداری حداکثر 1,000 Snapshot بلوکی متصل وجود دارد.
برای هر آرایه حداکثر 4 ماژول I/O پشتیبانی میشود؛ کارت Mezzanine برای مدل 380 در جدول مشخصات ارائه نشده است (NA). چهار درگاه SAS تعبیهشده، هرکدام با 4 Lane و سرعت 12 Gb/s، اتصال پشتیبان را فراهم میکنند. تعداد گذرگاههای پایه و حداکثر SAS در سمت Backend برابر 2 مسیر 4-Lane است و درگاه SAS اختیاری جداگانه برای این مدل ذکر نشده است. گزینههای RAID پشتیبانیشده شامل RAID 1/0، RAID 5 و RAID 6 هستند.
عملکرد Dell Unity XT 380F
Dell Unity XT 380F نسخه تمامفلش این سیستم است و برای بارهای کاریای طراحی شده است که به ذخیرهسازی تمامفلش نیاز دارند.
بر اساس آزمون داخلی Dell در ژوئن 2019، مدل تمامفلش 380F تا 600 هزار IOPS ارائه میدهد. شرایط آزمون شامل خواندن ترتیبی 100%، اندازه بلوک 4 KB و LUN از نوع Thick بوده است. نتایج واقعی ممکن است متفاوت باشند.
عدد IOPS اعلامشده مربوط به مدل تمامفلش 380F و شرایط آزمون مشخصشده است و نباید بهعنوان عملکرد تضمینشده برای هر نوع بار کاری یا پیکربندی در نظر گرفته شود.
درایوها و محفظههای توسعه
Dell Unity XT 380 از درایوهای SAS SSD و در پیکربندی هیبریدی از هارددیسکهای SAS و NL-SAS پشتیبانی میکند. محفظه پردازشی دیسک (DPE) فضای 2U در رک اشغال میکند و 25 جایگاه درایو 2.5 اینچی دارد.
گزینههای پشتیبانیشده محفظه آرایه دیسک (DAE) عبارتاند از:
یک محفظه 2U با 25 درایو 2.5 اینچی.
در پیکربندی هیبریدی، یک محفظه 3U با 15 درایو 3.5 اینچی نیز پشتیبانی میشود.
مدل تمامفلش 380F از درایوهای 2.5 اینچی در سینی 2U با 25 جایگاه پشتیبانی میکند. مدل هیبریدی 380 علاوه بر این گزینه، از درایوهای 3.5 اینچی در سینی 3U با 15 جایگاه نیز پشتیبانی میکند.
حداقل تعداد درایو در پیکربندی سیستم 6 درایو SSD یا 10 درایو HDD است. ظرفیت درایوهای SAS SSD در مدل تمامفلش شامل 800 GB، 1.92 TB، 3.84 TB، 7.68 TB و 15.36 TB است. در مدل هیبریدی، SSDهای 400 GB (برای FAST Cache و Mixed Pool)، 800 GB، 1.6 TB، 3.2 TB و 7.68 TB نیز در کاربردهای مشخصشده پشتیبانی میشوند. هارددیسکهای 10K SAS با ظرفیتهای 600 GB، 1.2 TB و 1.8 TB و درایوهای 7.2K NL-SAS با ظرفیتهای 4 TB، 6 TB و 12 TB در محفظه 3.5 اینچی پشتیبانی میشوند. هر سیستم به 4 درایو سیستمی نیاز دارد؛ در مدل 380، از هر درایو سیستمی 107 GB برای نرمافزار محیط عملیاتی و ساختارهای داده مصرف میشود.
تنوع درایوها و محفظههای پشتیبانیشده، امکان پیکربندی مدل هیبریدی 380 و مدل تمامفلش 380F را متناسب با نیاز ظرفیت و عملکرد فراهم میکند.
اتصالپذیری و پروتکلها
Dell Unity XT 380 اتصالپذیری لازم برای سرورها و شبکههای ذخیرهسازی را فراهم میکند. حداکثر تعداد پورتهای Front-End برای هر آرایه 20 و حداکثر تعداد Initiator برابر 512 است. با دو پردازنده ذخیرهسازی (Dual SP)، سیستم از حداکثر 64 میزبان و در پیکربندی تکپردازندهای (Single SP) از حداکثر 32 میزبان پشتیبانی میکند.
گزینهها و سقفهای اتصال برای هر آرایه شامل موارد زیر است:
• حداکثر 20 پورت Fibre Channel (FC).
• حداکثر 20 پورت 1 Gbase-T/iSCSI.
• حداکثر 20 پورت 10 GbE/iSCSI یا حداکثر 16 پورت 25 GbE/iSCSI.
• ماژولهای I/O چهارپورتی Fibre Channel بسته به نوع ماژول، سرعتهای مذاکرهشونده خودکار 4/8/16 Gbps یا 8/16/32 Gbps را پشتیبانی میکنند.
این مدل دارای 4 پورت CNA تعبیهشده است که میتوانند اتصال FCD با سرعت 8/16 Gb، اتصال IP/iSCSI با سرعت 10 Gb یا اتصال 1 Gb از طریق RJ45 را ارائه دهند. پورت 10Gbase-T تعبیهشده جداگانه برای این مدل درج نشده است. معماری یکپارچه، دسترسی بلوکی و فایلی را از طریق Fibre Channel، iSCSI و NAS فراهم میکند.
مدیریت ذخیرهسازی و بهینهسازی عملکرد
Dell Unity XT 380 مجموعهای از نرمافزارها را برای مدیریت ذخیرهسازی، پایش، تأمین ظرفیت و بهینهسازی عملکرد ارائه میکند. Unisphere مدیریت عناصر را فراهم میکند، Unisphere Central داشبورد یکپارچه و هشداردهی ارائه میدهد و CloudIQ تحلیلهای ذخیرهسازی مبتنی بر ابر را در اختیار مدیران قرار میدهد.
ویژگیهای کلیدی نرمافزاری شامل موارد زیر است:
• تخصیص نازک ظرفیت (Thin Provisioning)
• استخرهای پویا (Dynamic Pools)
• کاهش درونخطی داده (Inline Data Reduction)
• تشخیص صفر (Zero Detect)
• حذف دادههای تکراری و فشردهسازی (Deduplication و Compression)
• گروههای میزبان (Host Groups)
• کیفیت سرویس (QoS)
• SMB Top Talkers
• FAST Cache و FAST VP برای آرایههای هیبریدی
• نگهداری در سطح فایل (FLR-E و FLR-C)
تخصیص نازک ظرفیت و استخرهای پویا، تخصیص انعطافپذیر منابع ذخیرهسازی را ممکن میکنند. کاهش درونخطی داده شامل تشخیص صفر، حذف دادههای تکراری و فشردهسازی است. کیفیت سرویس برای بارهای کاری بلوکی، فایلی و vVols پشتیبانی میشود.
FAST Cache و FAST VP قابلیتهای بهینهسازی عملکرد و کارایی در آرایههای هیبریدی هستند. در مدل Unity XT 380، حداکثر FAST Cache برابر 800 GB و کل کش تا 928 GB است. نگهداری در سطح فایل از دو حالت Enterprise (FLR-E) و Compliance (FLR-C) پشتیبانی میکند.
پروتکلها و یکپارچهسازی نرمافزاری
Dell Unity XT 380 از پروتکلهای ذخیرهسازی بلوکی و فایلی و VMware Virtual Volumes پشتیبانی میکند. این پلتفرم همچنین با محیطهای مجازیسازی، کانتینرها و ابزارهای مدیریتی یکپارچه میشود.
پروتکلها و رابطهای پشتیبانیشده شامل موارد زیر است:
• پروتکلهای فایلی: NFS v3، NFS v4، NFS v4.1، CIFS/SMB 1، SMB 2، SMB 3.0، SMB 3.02 و SMB 3.1.1.
• انتقال فایل: FTP و SFTP.
• پروتکلهای بلوکی: Fibre Channel (FCP SCSI-3) و iSCSI.
• مجازیسازی: VMware Virtual Volumes (vVols) 2.0.
• مدیریت: REST API، SNMP v2c/v3 و NTP.
• سرویسهای دایرکتوری و احراز هویت: LDAP/LDAP SSL و Kerberos.
• مدیریت داده: Network Data Management Protocol (NDMP)، نسخههای v1 تا v4.
• یکپارچهسازی کانتینر: درایور Container Storage Interface (CSI).
یکپارچهسازیهای مجازیسازی شامل VMware VASA و VAAI، VMware Site Recovery Manager و Dell Virtual Storage Integrator (VSI) است. این پلتفرم همچنین از درایورهای OpenStack Cinder و Manila، قابلیت Hyper-V Offloaded Data Transfer (ODX)، Offload Copy for File و ماژول Ansible برای Unity پشتیبانی میکند.
سایر امکانات پشتیبانیشده شامل Dell Common Event Enabler، AntiVirus Agent و Event Publishing Agent و سرویسهای مدیریتی و شبکهای پلتفرم Unity OE است.
محافظت از دادهها و بازیابی پس از بحران
Dell Unity XT 380 قابلیتهای محافظت از داده بهصورت محلی و راهدور را ارائه میکند. نسخههای نقطهای محلی شامل Snapshot و Thin Clone هستند و نرمافزار، تکثیر بومی بلوکی و فایلی را نیز فراهم میکند.
ویژگیهای موجود شامل موارد زیر است:
• نسخههای نقطهای محلی: Snapshot و Thin Clone.
• AppSync Basic.
• تکثیر بومی ناهمگام و همگام بلوکی و فایلی.
• MetroSync Manager؛ نرمافزار اختیاری برای خودکارسازی Failover نشستهای تکثیر همگام فایل.
• Snapshot Shipping.
• Dell RecoverPoint Basic.
• مهاجرت بومی بلوکی و فایلی از سامانههای قدیمی Dell VNX و مهاجرت یکپارچه بلوکی از آرایههای شخص ثالث با استفاده از SAN Copy Pull.
راهکارهای اختیاری شامل AppSync Advanced، Dell RecoverPoint Advanced، Dell RP4VM، PowerPath Migration Enabler و PowerPath Multipathing هستند.
سایر راهکارهای اختیاری فهرستشده برای پلتفرم Unity شامل Connectrix SAN، پلتفرمهای سختافزاری و نرمافزاری محافظت از داده Dell، Unity XT metro node و VPLEX هستند. دسترسپذیری هر راهکار به محصول و پیکربندی انتخابشده بستگی دارد.
امنیت و حفاظت از دادهها
Dell Unity XT 380 از قابلیتهای امنیتی و انطباقی پلتفرم Dell Unity XT پشتیبانی میکند.
قابلیتهای کلیدی امنیتی و انطباقی شامل موارد زیر است:
• رمزنگاری کنترلر-محور دادههای ذخیرهشده (D@RE، بهصورت اختیاری) با کلیدهای خودمدیریتشونده.
• مدیریتکننده کلید خارجی سازگار با KMIP برای D@RE
• اعتبارسنجی FIPS 140-2 Level 1
• حالتهای IPv6 و دوپشتهای IPv4
• گواهی بومی SHA-2
• پشتیبانی از TLS 1.2 و TLS 1.3
• غیرفعالسازی TLS 1.0 و TLS 1.1
• Security Technical Implementation Guide (STIG) و Security Requirements Guide (SRG).
• نگهداری در سطح فایل: Enterprise FLR-E و Compliance FLR-C، با الزامات مربوط به قاعده SEC 17a-4(f) .
قابلیت D@RE رمزنگاری دادههای ذخیرهشده را از طریق کنترلر فراهم میکند و میتواند از کلیدهای خودمدیریتشونده یا مدیریتکننده کلید خارجی سازگار با KMIP استفاده کند. سایر قابلیتهای فهرستشده شامل اعتبارسنجی FIPS 140-2 Level 1، عملکرد IPv4/IPv6، گواهیهای SHA-2، پشتیبانی از TLS و نگهداری در سطح فایل هستند.
ابعاد فیزیکی، وزن و توان مصرفی
محفظه پردازشی دیسک (DPE) در Dell Unity XT 380 دارای مشخصات فیزیکی زیر است:
• ارتفاع: 8.88 cm (3.5 in)
• عرض: 44.76 cm (17.62 in)
• عمق: 61.39 cm (24.17 in)
• وزن در حالت خالی: 24.60 kg (54.11 lb)؛ اندازه عمودی: 2 NEMA units.
DPE از برق تکفاز AC استفاده میکند. محدوده ولتاژ ورودی 100 تا 240 VAC با تلورانس ±10% و فرکانس 47 تا 63 Hz است.
حداکثر جریان ورودی در 100 VAC برابر 10.07 A و در 200 VAC برابر 5.04 A است. حداکثر توان مصرفی در هر دو ولتاژ 100 و 200 VAC برابر 1007 VA (970.5 W) است. ضریب توان در بار کامل حداقل 0.95 و اتلاف حرارتی حداکثر 3.49 × 10⁶ J/hr (3,311 Btu/hr) است.
حداکثر جریان هجومی سرد 45 Apk و جریان جهشی راهاندازی گرم 120 Apk برای هر کابل برق است. حفاظت AC با فیوز 15 A روی هر منبع تغذیه و ورودیهای IEC320-C14 (High Line) و IEC320-C20 (Low Line) انجام میشود. زمان Ride-through حداقل 10 ms و اشتراک جریان بین منابع تغذیه در محدوده ±5% بار کامل است. مقادیر توان بر اساس محفظه کاملاً پُر و دمای محیط 20 تا 25°C اعلام شدهاند و در دمای محیط بالاتر ممکن است افزایش یابند.
هر محفظه DPE و DAE دارای 2 منبع تغذیه است. در صورت خرابی یا خارجکردن یکی از منابع، منبع دیگر میتواند برق کل ماژول را تأمین کند. هنگام قطع برق، ماژول باتری پشتیبان (BBU) در محفظه SP برق لازم را برای یک ماژول یا ناحیه توان (Power Zone) فراهم میکند.
محیط عملیاتی و دما
مدلهای Dell Unity XT 380 و 380F الزامات ASHRAE Equipment Class A4 را برآورده میکنند.
محدوده دمای عملیاتی توصیهشده 18 تا 27°C در نقطه شبنم 5.5°C است.
برای کارکرد پیوسته، محدودههای مجاز به شرح زیر است:
• دمای خشک: 5 تا 35°C.
• رطوبت نسبی: 20% تا 80%.
• حداکثر نقطه شبنم: 21°C.
در ارتفاع بیش از 950 m، حداکثر دمای خشک مجاز باید بهازای هر 300 m افزایش ارتفاع، 1°C کاهش داده شود.
در شرایط عملیاتی نامحتمل، سیستم میتواند بدون تابش مستقیم نور خورشید در دمای 35 تا 40°C، نقطه شبنم -12°C و رطوبت نسبی 8% تا 85% کار کند؛ حداکثر نقطه شبنم در این وضعیت 24°C است. کارکرد در این محدوده به حداکثر 10% از ساعات عملیاتی سالانه محدود میشود.
در دماهای 35 تا 40°C، بهازای هر 175 m افزایش ارتفاع بالاتر از 950 m، حداکثر دمای خشک مجاز باید 1°C کاهش یابد. حداکثر ارتفاع عملیاتی 3,050 m و گرادیان دمای مجاز 20°C در ساعت است.
در شرایط استثنایی ویژه رده A4، کارکرد در دمای 40 تا 45°C و بدون تابش مستقیم نور خورشید، با نقطه شبنم -12°C و رطوبت نسبی 8% تا 90% امکانپذیر است؛ این وضعیت حداکثر به 1% از ساعات عملیاتی سالانه محدود میشود. حداکثر نقطه شبنم 24°C است و در دماهای 35 تا 45°C، بهازای هر 125 m افزایش ارتفاع بالاتر از 950 m، دمای خشک مجاز باید 1°C کاهش یابد.
جمعبندی
Dell Unity XT 380 یک آرایه ذخیرهسازی یکپارچه سازمانی برای بارهای کاری بلوکی، فایلی و VMware vVols است. این سیستم از دو پردازنده Intel با مجموع 12 هسته و فرکانس 1.7 GHz و حافظه 128 GB برای هر آرایه استفاده میکند. ظرفیت توسعه آن تا 500 درایو و حداکثر 2.4 PB ظرفیت خام است و از 20 استخر ذخیرهسازی، 1,000 عدد LUN و 1,000 فایلسیستم پشتیبانی میکند.
مدل تمامفلش Unity XT 380F در شرایط آزمون داخلی مشخصشده تا 600 هزار IOPS ارائه میدهد. در پیکربندی هیبریدی 380، FAST Cache تا 800 GB و ظرفیت کل کش تا 928 GB است. قابلیتهای نرمافزاری مهم شامل کاهش درونخطی داده، Snapshot، تکثیر بومی و رمزنگاری دادههای ذخیرهشده است.
اتصالپذیری شامل حداکثر 20 پورت Front-End، حداکثر 20 پورت Fibre Channel، حداکثر 20 پورت 1 Gbase-T/iSCSI و حداکثر 20 پورت 10 GbE یا 16 پورت 25 GbE است. محفظه DPE فضای 2U اشغال میکند، 25 درایو 2.5 اینچی دارد و مدلهای 380 و 380F با رده محیطی ASHRAE A4 سازگارند.